Kiszonka z kukurydzy doskonałą karmą dla bydła

Kiszonka z kukurydzy doskonałą karmą dla bydła

Czas zbioru kukurydzy nadchodzi wielkimi krokami. Warto więc już dzisiaj dowiedzieć się nieco na temat kiszonki z kukurydzy, która jest doskonałą paszą dla bydła. Zobaczmy o czym pamiętać, wybierając ten sposób karmienia posiadanych krów.

Zbiór we właściwym momencie

Aby możliwe było uzyskanie paszy wysokiej jakości, niezwykle ważne jest zebranie kukurydzy w odpowiednim momencie. Jak się jednak okazuje, nie jest to zadanie łatwe. Nietypowy przebieg pogody może przyspieszyć ten moment bądź znacząco go opóźnić. Kiszonka z kukurydzy będzie wartościowa, jeśli ziarna kukurydzy będą grube i w pełni dojrzałe. I tak jeśli nasza kukurydza rośnie na glebie piaszczystej, a lato jest suche, należy zebrać ją szybciej. Jeśli część liści oraz łodyg zdąży zaschnąć, musimy liczyć się ze znacznym spadkiem ilości uzyskanej kiszonki. Ziarna w zaawansowanym stadium dojrzałości można zbierać wówczas, gdy posiadamy wysokiej jakości sieczkarnie. Warto pamiętać, że kiszonka z kukurydzy zebranej w takim stadium będzie najbardziej wartościowa.

Czy kisić samodzielnie?

Jeśli nie mamy doświadczenia, bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się być skorzystanie z usług profesjonalistów. Nie tylko zgniotą oni ziarna, ale również je ukiszą. Taki wybór daje gwarancję idealnie ukiszonej kukurydzy, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić sobie nieco pracy.

Kiszonka z kukurydzy wykorzystywana jest jako pasza coraz częściej. Jej przygotowanie nie jest proste. Dlatego warto pamiętać o profesjonalnych firmach zajmujących się przygotowywaniem kiszonek.