Kupujemy fotelik dla dziecka

Kupujemy fotelik dla dziecka

Gdziekolwiek rodzice wybierają się z dzieckiem samochodem, nie mogą zapomnieć o tym, że bezpiecznie można dziecko wozić tylko w foteliku. Taki obowiązek nakładają na rodziców przepisy prawa. Dzieci, które mają mniej niż 150 centymetrów wzrostu na przednim siedzeniu samochodu można przewozić tylko w foteliku. Na tylnym siedzeniu można zaś przewozić dzieci, które mają więcej niż 135 centymetrów wzrostu – nie ma wtedy konieczności przewożenia dziecka w foteliku. Dlatego też z chwilą przyjścia na świat nowego członka rodziny na obowiązkowym wyposażeniu samochodu musi znaleźć się fotelik.

Jak wybrać fotelik dla dziecka, aby bezpiecznie przewozić je samochodem?

Pytanie, jak wybrać fotelik dla dziecka szczególnie często zadają świeżo upieczeni rodzice. Pierwszy fotelik jest bowiem niezbędny już od momentu przyjścia na świat i podróży do domu. Wizualnie pierwszy fotelik samochodowy dla dziecka zbliżony jest do nosidełka. Tego typu foteliki są sprzedawane zarówno oddzielnie, jak również typu 3 w 1. Te ostatnie to zarówno fotelik samochodowy, jak i gondola oraz spacerówka. Foteliki-nosidełka należą do fotelików z grupy 0. Nadają się do przewożenia maluchów do momentu aż osiągnie ono wagę 13 kilogramów. Foteliki-nosidełka montuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy. Dodatkowym zabezpieczeniem malucha w tym foteliku jest pałąk, który służy do przenoszenie nosidełka. W foteliku tym można przewozić dziecko do ukończenia pierwszego roku życia – właśnie wtedy większość maluchów osiąga wagę 13 kilogramów. Gdy dziecko osiągnie taką wagę konieczny jest zakup nowego fotelika, takiego z grupy I przeznaczonego dla dzieci ważących do 18 kilogramów. Następne foteliki kupujemy z klasy II i III. Ten ostatni może zostać zastąpiony podkładką.

Jak wybrać fotelik dla dziecka, aby był naprawdę bezpieczny

Fotelik dobiera się do wagi dziecka, należy więc je zważyć przed podjęciem decyzji o zakupie. Na każdym foteliku powinna znajdować się informacja o tymi, ile może ważyć dziecko, aby fotelik był odpowiedni. Dokonując zakupu, warto wybrać ten, który był badany w testach zderzeniowych i otrzymał w nich wysoką ocenę. Należy sprawdzić, jaki jest system mocowania fotelika. Najbezpieczniejsze są te, które mają system ISOFIX. Foteliki z tym system montuje się bardzo prosto. Na wyposażeniu samochodu powinny znajdować się sztywne uchwyty, w które wsuwa się fotelik. Jeśli auto nie ma mocowania ISOFIX, warto dokupić tak zwaną bazę. Podpowiadamy, jak wybrać fotelik dla dziecka: zdecyduj się na model, który posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa, czyli homologację ECE.