Nanosrebro – co to za tajemnicza substancja?

Nanosrebro – co to za tajemnicza substancja?

Do substancji, które wzbudzają ogromne zainteresowanie i w których pokładane są wielkie nadzieje zalicza się nanosrebro. Znane również pod nazwą srebra koloidalnego wykazuje szereg właściwości zdrowotnych. Przede wszystkim niszczy bakterie, wirusy, grzyby oraz pleść. Jakie jeszcze właściwości ma nanosrebro? Jakie jest jego zastosowanie?

Krótka historia wykorzystania srebra

Właściwości bakteriobójcze, jakie posiada srebro były wykorzystywane już w starożytności. Zauważono, że używanie pucharów wykonanych ze srebra, a także wrzucenie do mleka bądź wody monety srebrnej przyczyniało się do wydłużenia trwałości i świeżości. Podczas panującej w XIV wieku epidemii dżumy w Europie w bogatych rodzinach dzieciom do ssania wykonane ze srebra łyżeczki. Już w XIX wieku udało się odkryć, że roztwór srebra przynosi ulgę w przypadku stanu zapalnego oczu. Co ważne, nie wywoływał przy tym żadnych podrażnień.

Postacie srebra koloidalnego

Srebro koloidalne dodawane jest do wielu leków wykorzystywanych zarówno w okulistyce oraz dermatologii. Coraz częściej spotkać można również nanosrebro w postaci suplementów diety. Najczęściej jest to wówczas srebro w postaci roztworu do picia. Sięgając po srebro koloidalne, należy pamiętać, aby przestrzegać ściśle dawkowania podanego przez producenta. Nadmiar srebra jest bowiem szkodliwy dla organizmu. Do efektów ubocznych zalicza się między innymi niebieskie zabarwienie skóry.

Srebro koloidalne to substancja niezwykle cenna, której właściwości cenione są od stuleci. Obecnie pokłada się w nim wielkie nadzieje, jeśli chodzi o walkę z chorobami.