Czy kolorystyka biura jest ważna?

Czy kolorystyka biura jest ważna?

Projektowanie biura musi uwzględniać nie tylko rozkład pomieszczeń ale też takie elementy jak kolor ścian czy kolorystyka jaką mają meble biurowe.

Kolorystyka mebli i ścian

Kolor ścian, a także mebli, ma duży wpływ na wydajność, a może nawet wpływać znaczniej na komfort pracowników niż samo wyposażenie biura. To jakie kolory dobierzemy, zależy od tego w jakim stylu postępuje aranżacja biura. Może to być styl klasyczny lub choćby fit out. Jednak w każdym przypadku kolorystyka zależy od objętości pokoju, orientacji okien w stosunku do punktów kardynalnych i ich rozmiarów, stopnia oświetlenia, ogólnego stylu wnętrza.

Jeśli okna są skierowane na północ, użyj ciepłej gamy. Zimna kolorystyka nieco ochłodzi przestrzeń, której okna wychodzą na południe. Projektowanie biura to bardzo ważne zadanie. Wybierając kolor, nie należy lekceważyć porad psychologów, którzy uważają, że aktywność mózgu i zmęczenie pracowników zależą od tej decyzji. Z ich zaleceń wynika, że: jasne kolory ekscytują i rozpraszają proces pracy, kolorowe farby męczą, a czasem nawet powodują ból głowy, a zimne tony pomagają się skoncentrować, podczas gdy ciepłe tony zwiększają wydajność.

Na co jeszcze zwrócić uwagę

Odcienie do wnętrza biura lepiej wybrać, biorąc pod uwagę psychologiczny wpływ koloru na osobę. Połączenie zimnych i ciepłych kolorów tworzy korzystne tło psychologiczne. Zielone odcienie koncentrują się, daj odpocząć oczom po długim siedzeniu przy monitorze komputera. Z kolei jasnożółte odcienie aktywują zdolności umysłowe. Kolor fioletowy, niebieski, różowy kolor w biurach jest niepożądany. Negatywnie wpływają na środowisko pracy.

W biurach, w których oczekuje się od pracowników kreatywnych rozwiązań, musisz używać szerokiej gamy kolorów i płynnych przejść. W biurze firmy handlowej bardziej odpowiedni jest rygorystyczny styl, który nie odwraca uwagi klientów ani pracowników od głównego celu.