Aranżacja biura - najlepsze metody

Aranżacja biura – najlepsze metody

Projektowania biura musi uwzględniać przede wszystkim oświetlenie powierzchni biurowej oraz jego wyposażenie. Aranżacja biura powinna odbywać się z uwzględnieniem potrzeb pracowników, a także ze wskazaniem na meble biurowe.

Dobrze dobrane oświetlenie

Im jaśniej, tym lepiej – nie jest to zasada, którą należy przestrzegać przy wyborze rodzaju oświetlenia. Głównym kryterium jest maksymalna naturalność światła. Dobrze jest, gdy oświetlenie przestrzeni biurowej jest wykonane tak, aby można było regulować jasność. Dużo zależy też od stylu, w jakim projektowane jest biuro. Inne oświetlenie dotyczyć będzie biuro w stylu fit out, inne dla klasycznych. Ważne jest też wyposażenie biura. W biurze musisz zapewnić źródła światła nad każdym miejscem pracy. Najlepszą opcją dla biura jest połączenie światła rozproszonego, punktowego i odbitego.

Jednocześnie w całym biurze poziom oświetlenia powinien wynosić co najmniej 300 luksów, a bezpośrednio w miejscu pracy – co najmniej 500 luksów. Najbardziej odpowiednie do oświetlenia biura jako całości są lampy, które emitują rozproszone światło. Nasycają pomieszczenie światłem, ale nie tworzą olśniewającego efektu. Najwygodniej jest utrzymywać wpuszczone oprawy. Aby oszczędzać energię, obszar roboczy jest oświetlony lampami LED. Za pomocą światła przydzielane jest miejsce dla każdego pracownika. Co więcej, w zależności od poszczególnych rytmów biologicznych sprawiają, że oświetlenie jest tłumione lub jaśniejsze.

Jakie meble biurowe wybrać?

Najważniejsze tutaj nie jest to, ile mebli jest w biurze, ale jego jakość. Szczególnie pożądane w biurze są lekkie, łatwe do przenoszenia szafki, regały na kółkach. Są one wybierane z uwzględnieniem specyfiki firmy. Przy wyborze brane są pod uwagę zarówno parametry techniczne, jak i cena, a także zgodność mebli z wizerunkiem firmy i to, jak pasuje do wnętrza. Meble biurowe powinny być tak funkcjonalne, jak to możliwe.

Ważną kwestią decydując się na projektowanie biura, jest właściwe rozmieszczenie mebli. Stelaże są instalowane w różnych strefach. Są wykorzystywane jako meble archiwalne, przechowują na nich aktualną dokumentację. Ich rozmiar i kolor zależą od ogólnego projektu pomieszczenia. Szafki są tradycyjnie ustawione w jednej linii. Wygląda dobrze na kompozycję, w tym szafki w połączeniu z półkami. Są bardzo wygodne szafki narożne. Szafki biurowe są często używane do podziału na strefy.