L-karnityna jest cząsteczką naturalnie występującą w organizmie. Suplement ten stosuje się w celu poprawy wydolności fizycznej oraz leczenia zmęczenia i kacheksji związanej z niedoborem karnityny spowodowanym schyłkową niewydolnością nerek, chorobą sercowo-naczyniową, rakiem, cukrzycą, zespołem przewlekłego zmęczenia i HIV / AID.
Jakie jest jej działanie?
Stymuluje procesy metaboliczne, uczestniczy w różnych częściach metabolizmu energetycznego, wpływa na metabolizm lipidów. Przywraca alkaliczną rezerwę krwi, nie wpływa na układ krzepnięcia krwi, zmniejsza powstawanie ketonokwasów, zwiększa odporność tkanek na toksyczne produkty rozkładu, aktywuje procesy tlenowe i hamuje beztlenową glikolizę, działa przeciw niedotlenieniu, stymuluje i przyspiesza procesy naprawcze.
Z łatwością przenika do wątroby i mięśnia sercowego, wolniej – do mięśni. Jest wydalany przez nerki głównie w postaci eterów acylowych.
Skład tłuszczu ludzkiego i L-karnityna
L-karnityna została odkryta przez rosyjskiego naukowca V.G. Gulevich, który jako pierwszy odkrył ją w tkance mięśniowej i przypisał niebiałkowe substancje azotowe tkanki mięśniowej do grupy substancji ekstrakcyjnych. Ze względu na swój biogenny charakter karnityna jest zbliżona do karnozyny, substancji biorącej udział w biochemicznej dynamice tkanki mięśniowej.
Każda zdrowa osoba ma magazyn tłuszczu. Jest to dostawa energii, która jest niezbędna do zapewnienia funkcjonowania organizmu w krótkim okresie. Ciało tworzy pewną rezerwę energii, aby zrekompensować nadchodzące koszty energii i uzupełnia ten potencjał, gdy jest zużywany. Jednocześnie wykorzystanie zapasów tłuszczu zapewnia do 96% wszystkich kosztów energii ludzkiej!
Można powiedzieć, że normalne funkcjonowanie ludzkiego ciała prawie całkowicie zależy od wdrożenia tego mechanizmu, w którym L-karnityna odgrywa decydującą rolę, która zapewnia transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórek. Ważne jest, aby pamiętać, że odżywianie jest konieczne nie tylko dla mięśni szkieletowych.
Polecamy także zapoznać się z artykułem dotyczącym selenu.