Selen to substancja, która w naszym codziennym życiu praktycznie się nie pojawia. A przynajmniej nie mamy świadomości, że jest dla nas ważna. Selen, jak wszystkie inne substancje śladowe, dostarczany jest do naszego organizmu wraz z pożywieniem.
W tym przypadku mowa jest konkretnie o pierwiastku chemicznym, więc jego produkcja w samym organizmie absolutnie odpada. Jest go mało, więc ma niewielkie dla nas znaczenie? Wręcz przeciwnie.
Selen w układzie pokarmowym
Znaczenie selenu w organizmie człowieka pierwszy raz odkryto poprzez zauważenie słabych reakcji immunologicznych u osób, które miały niedobory selenu. W ich organizmach znacznie łatwiej rozwijały się różne choroby, w tym przede wszystkim infekcje bakteryjne i wirusowe, jak również problemy grzybicze.
Podanie selenu i przywrócenie jego poziomu do tego, co uznajemy za normę, zawsze oznaczało poprawę stanu zdrowia pacjenta. Bardzo istotną rolę selen pełni także w procesie spermatogenezy, czyli produkcji zdrowych, silnych plemników. Jest to jeden ze środków, które traktuje się jako prewencję niepłodności u mężczyzn.
Prawidłowe podawanie selenu
Selen jest trudno dostępną substancją. Znajduje się głównie w produktach, których jemy mało lub w takich, gdzie jego forma jest bardzo trudna do odpowiedniego wchłonięcia.
Dlatego zwłaszcza jeśli jest się osobą aktywną, warto jest korzystać ze specjalnych preparatów mitochondrialnych. Są one produkowane z alg, które są wyjątkowo bogate w selen, a w związku ze swoim bardzo wysokim utlenieniem pomagają w przyjmowaniu selenu przez organizm w sposób skuteczny.
Niewielkie i tanie kapsułki pomagają także osobom, które starają się o poczęcie potomka.